Zaloguj się

Get Adobe Flash player
Dzisiaj jest: 6 Grudzień 2021    |    Imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna

Bezpośredni kontakt z księdzem dyżurnym: tel. 59 857 23 28
Kontakt do kapelana szpitala: 530 766 636

Numer konta:
14 9321 0001 0041 0346 2000 0010

Przeżywając dzisiaj Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, rozpoczynamy Nowy Rok, Rok Pański 2010.

  Cieszymy się z tego, że doczekaliśmy tego dnia. Chcemy podziękować Bogu za wszelkie dobro jakiego doznaliśmy w minionym roku, przepraszać za zło i prosić o błogosławieństwo na nowy rok.

  Bóg wciąż zwraca ku nam swoje oblicze. Jego błogosławieństwo przemawia przez każde wydarzenie. We wspólnocie parafialnej przez wydarzenia związane z udzielaniem Sakramentów i obrzędy liturgiczne.

Sakrament Chrztu Świętego przyjęło 87 dzieci. W związkach nie sakramentalnych 30. Zachęcamy rodziców by chrzcili dzieci jak najszybciej po urodzeniu. Panuje dziwna opinia, na którą powołują się rodzice, że można a nawet powinno się chrzcić dwa lub trzy miesiące po urodzeniu dziecka. To nie prawda. Dziecko powinno być ochrzczone jak najszybciej po urodzeniu. Zachęcamy też rodziców, by wybierali swoim dzieciom imiona chrześcijańskie przypominające, że dziecko ma świętego patrona. Zdarza się niestety i tak, że kiedy zapisujemy imię obce chrześcijaństwu, rodzice nie wiedzą nawet kiedy dziecko będzie miało imieniny.

Odeszło do wieczności 68 parafian. Zaopatrzonych sakramentami 34. Nie zaopatrzonych 34 (w tym 23 zgonów nagłych). Najbliższa rodzina jest odpowiedzialna za to przed Bogiem, czy umierający odchodzi z tego świata pojednany z Bogiem i zaopatrzony Sakramentem Ostatniego Namaszczenia.

Pierwszą Komunię Świętą przyjęło 60 dzieci. Jest to sakrament zobowiązujący dzieci a jeszcze bardziej rodziców.
I. Komunia Św. nie może być wydarzeniem jednorazowym. Zachęcamy rodziców, by dobrym przykladem swego życia zachęcali dziei do trwania w wierze przez uczestnictwo we Mszy św. i przystępowanie regularne do spowiedzi i Komunii św.

Sakrament Małżeństwa przyjęły 38 par. Zachęcamy małżonków do wytrwania w wierności wszystkim zobowiązaniom, jakich dobrowolnie się podjęli przy ołtarzu Pana Jezusa. Zachęcamy tych, którzy żyją w tzw. wolnych związkach albo mają tylko ślub cywilny, by zawarli Sakrament Małżeństwa (jeśli tylko mogą jak najszybciej). Wymaga tego także dobro dzieci.
Jeszcze raz przypominamy i podkreślamy z całą mocą, że Ci, którzy decydują się na życie w związkach cywilnych, w konkubinacie, bądź w tzw., wolnych związkach (nawet nie mieszkając razem) jeśli łamią mniej lub bardziej regularnie VI przykazanie - "Nie cudzołóż", nie mogą przystępować do spowiedzi a w konsekwencji i Komunii Św. Gdyby ktoś zdecydował się na to, nie mówiąc o tym spowiednikowi, musi wiedzieć, że jego spowiedź jest nieważna a Komunia św. świętokradzka. Te osoby nie mogą być zgłaszani jako chrzestni. Rozwiedzeni, którzy żyją jako osoby wolne, nie wchodząc w nowe związki (nie sakramentalne) mogą przystępować do Spowiedzi św. i Komunii Św.

Komunii Świętej rozdaliśmy w tym roku 90 tysięcy. 
Uczestnictwo we Mszy św., przystępowanie do spowiedzi, przyjmowanie Komunii Świętej, uczestnictwo w sakramentach to promieniowanie dobra, którego tak bardzo potrzeba tej wspólnocie jaką stanowimy.
  Tym bardziej cieszymy się każdym objawem dobra, którego niemało w pośród nas. Za wszelkie dobro w roku 2009 dziękujemy jak zawsze staropolskim "Bóg zapłać". Za dotychczasową owocną pracę księżom wikariuszom, moim współ pracownikom, serdecznie dziękuję. Jestem im wdzięczny za posługę chorym w szpitalu i w ich domach. Im i katechetom dziękuję za sumienne traktowanie katechizacji w szkole. Dziękujemy serdecznie władzom samorządowym z p. Burmistrzem mgr Romanem Ramionem na czele i dyrektorom szkół: Gimnazjum Im. Jana Pawła II p. mgr Kazimierzowi Kowalewskiemu, SP1 p. mgr Halinie Gierszewskiej, LO p. mgr Bogusławowi Szkwarkowi i ZSRCKU p. mgr Mariuszowi Trederowi za dobrą współpracę na polu katechizacji.
  Stając na progu nowego, nieznanego roku składamy sobie życzenia, przede wszystkim Bożego błogosławieństwa. Niech Pan zwróci ku nam swoje oblicze, niech nas obdarzy łaską i pokojem.

Szczęśliwego Nowego Roku! Szczęść Boże!

 

P o d p i s a ł :
Ks. Kanonik Dr Józef Turkiel
/p r o b o s z c z/

Aktualności

Logo parafii

Msze święte

Niedziela

7:00
8:30
10:00 - suma
11:30 - dla dzieci
13:00 - dla młodzieży
18:00

Dni powszednie

7:00
18:00

Szpital

niedziela - 13:30

Świeszyno

niedziela - 9:00

Diecezja

Czytelnia

Blog bez piuski

Do obejrzenia TV