Zaloguj się

Get Adobe Flash player
Dzisiaj jest: 20 Maj 2022    |    Imieniny obchodzą: Aleksander, Bernardyn, Bazyli

Bezpośredni kontakt z księdzem dyżurnym: tel. 59 857 23 28
Kontakt do kapelana szpitala: 530 766 636

Numer konta:
14 9321 0001 0041 0346 2000 0010

Biuletyn parafialny    Marzec 1(25)2006


   Kilka słów 
  Rok 2006 jest dla nas rokiem wielu rocznic, które wiążą się z postacią Wielkiego Polaka – Papieża Jana Pawła II. 25-lat temu dokonano zamachu na Jego życie. 13.05.1981 r. Jak powiedział życie zostało Mu darowane po raz drugi. 15-lat temu Papież stanął na ziemi koszalińskiej, w naszej diecezji. 1.06.1991 r. 


Minęła pierwsza rocznica Jego śmierci. 2.04.2005 r. 
„odszedł do domu Ojca”.


   Chcemy się wpisać w te wydarzenia jako wspólnota parafialna, przez poświęcenie kościoła w Świeszynie. Dokona go J.E. Ks. Biskup Ordynariusz Kazimierz Nycz 21.05.2006 r. o godz. 1700 w sposób uroczysty namaszczając ołtarz i ściany świątyni.
5-lat temu kościół został wybudowany i poświęcony Matce Bożej Fatimskiej.10-lat temu Matka Boża nawiedziła naszą diecezję w kopii cudownej figury z Fatimy. Przypomina o tym kapliczka przy naszym kościele. Nawiedziła nas Ta, która „prowadziła” pocisk zamachowca, by ocalić swego sługę Papieża Jana Pawła II. Tego, który zawierzył jej całe swoje życie: „Totus Tuus” – „Cały Twój”. Kościół w Świeszynie ma służyć przymnażaniu chwały Bożej. Ale będzie wciąż przypominał postać naszego Wielkiego Rodaka – Papieża Jana Pawła II.
MODLITWA O BEATYFIKACJĘ JANA PAWŁA II

    Boże, w Trójcy Przenajświętszej, dziękujemy Ci za to, że dałeś Kościołowi Papieża Jana Pawła II, w którym zajaśniała Twoja ojcowska dobroć, chwała krzyża Chrystusa i piękno Ducha miłości.
  On, zawierzając całkowicie Twojemu miłosierdziu i matczynemu wstawiennictwu Maryi, ukazał nam żywy obraz Jezusa Dobrego Pasterza, wskazując świętość, która jest miarą życia chrześcijańskiego, jako drogę dla osiągnięcia wiecznego zjednoczenia z Tobą.
  Udziel nam, za Jego przyczyną, zgodnie z Twoją wolą, tej łaski, o którą prosimy z nadzieją że Twój sługa Papież Jan Paweł II zostanie rychło włączony w poczet Twoich świętych. Amen.Rekolekcje Wielkopostne

NIEDZIELA PALMOWA
700 Msza św. z nauką ogólną
830 Msza św. z nauką ogólną
1000 Suma z nauką ogólną
/ Msza św. w Świeszynie
1130 Msza św. dla dzieci
1300 Msza św. dla młodzieży
1700 Gorzkie żale z nauką pasyjną
1800 Msza św. z nauką ogólną
1900 DROGA KRZYŻOWA
 DROGA KRZYŻOWA  
Wyruszymy o godz. 19.00 z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego. Przejdziemy ulicą Wieżową, Kaszubską, Małopolską, Dworcową, Koszalińską, B. Chrobrego, Królowej Jadwigi.
Zakończymy przy kościele parafialnym NMP Wspomożenia Wiernych.


"kto chce iść za mną,
niech się zaprze samego siebie".
WIELKI PONIEDZIAŁEK
700 Msza św. z nauką ogólną
900 Spotkanie ewangelizacyjne dla młodzieży.
1100 Msza św. z nauką ogólną
1500 Msza św. z nauką w Świeszynie
1710 Różaniec o nawrócenie grzeszników
1800 Msza św. z nauką ogólną - nauka stanowa dla mężczyzn
WIELKI WTOREK
700 Msza św. z nauką
900 Spotkanie ewangelizacyjne dla młodzieży.
1100 Msza św. dla starszych z nauką
1500 Msza św. z nauką w Świeszynie
1710 Różaniec o nawrócenie grzeszników
1800 Msza św. z nauką ogólną - nauka stanowa dla kobiet
WIELKA ŚRODA
700 Msza św. z nauką ogólną
900 Spotkanie ewangelizacyjne dla młodzieży i Msza św.
1100 Msza św. z nauką ogólną
1500 Spowiedź św.
1500 Msza św. z nauką w Świeszynie
1730 Różaniec o nawrócenie grzeszników
1800 Msza św. z nauką ogólną

TRIDUUM PASCHALNE

WIELKI CZWARTEK
Pamiątka ustanowienia Eucharystii (Najświętszego Sakramentu Ołtarza) i Sakramentu Kapłaństwa. O godz. 1000 w Katedrze koszalińskiej Msza św. Krzyżma. O godz. 1800 Msza św. Wieczerzy Pańskiej. Adoracja w ciemnicy.

WIELKI PIĄTEK
Pamiątka Męki Pańskiej. Jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się Mszy św. O godz. 1800 rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej z adoracją Krzyża i Komunią św. Adoracja przy grobie Pańskim.

WIELKA SOBOTA
Od godz. 700 adoracja przy Grobie Pańskim. Dzień, w którym święcimy pokarmy na świąteczny stół (od godz. 1100 - 1600 co pół godziny);
Na wioskach:
Węgorzynko (900), Dretynek (930), Przęsin (1000), Zadry (1030), Świeszynko (1100), Świeszyno (1130), Chlebowo (1200), Łodzież (1230).
O godz. 1800 Liturgia Wielkiej Soboty, którą rozpoczniemy od poświęcenia ognia. Zabieramy ze sobą świece. Adoracja przy Grobie Pańskim całą noc.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA – WIELKANOC
600 Msza Święta Zmartwychwstania zwana tradycyjnie REZUREKCJĄ


Wszelkie ofiary jakie zostaną złożone na tacę w czasie Rezurekcji i pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych przeznaczamy na dofinansowanie prac w kościele i na plebani. Za wszelkie dobro jakiego doznajemy dziękujemy serdecznym staropolskim
"Bóg zapłać"  Bóg już więcej człowiekowi dać nie może,
dał mu bowiem samego siebie.
Bóg wywyższyć już bardziej człowieka nie może,
posadził go bowiem po swej prawicy.

  Aby Zmartwychwstały Chrystus:
obudził w nas to co jeszcze uśpione,
ożywił to, co już martwe;
niech światło Jego słowa
prowadzi nas przez życie do wieczności.
Jezus żyje! Alleluja!

Tej paschalnej radości życzą:

Ksiądz Proboszcz z księżmi wikariuszami

Biuletyn parafialny    Grudzień 2(26)2006


   Kilka słów 

  Rozpoczęliśmy Nowy Rok Liturgiczny. Będziemy w tym roku odmierzać czas, który prowadzi nas do Chrystusa. Ten czas wyznaczają święta i uroczystości kościelne ku czci Jezusa Chrystusa, Najświętszej Maryi Panny i Świętych.
  Przeżywamy teraz Adwent, który ma nas zbliżyć do Maryi – Wiernej Służebnicy Pańskiej, która prowadzi nas do Jezusa. Jego narodziny, w stajni betlejemskiej, już niedługo będziemy świętować. Znowu w gronie rodziny. Oby to było radosne, ciepłe świętowanie.
  Musimy tym bardziej godnie przeżyć Rekolekcje Adwentowe. Musimy pamiętać o Spowiedzi przedświątecznej. Nasze serca muszą być czyste by mógł w nich zamieszkać Jezus Chrystus.


Rekolekcje 9 - 13.12

SOBOTA 9.12.2006
1800 Msza św. z kazaniem
NIEDZIELA 10.12.2006
700 Msza św. z kazaniem
830 Msza św. z kazaniem
1000 Suma z kazaniem
1000 Msza św. z kazaniem - Świeszyno
1130 Msza św. dla dzieci z kazaniem
1300 Msza św. dla młodzieży z kazaniem
1800 Msza św. z kazaniem
PONIEDZIAŁEK 11.12.2006
645 Roraty z krótkim kazaniem d1a dzieci
1000 Msza św. dla osób starszych z kazaniem
1500 Msza św. z kazaniem - Świeszyno
1800 Msza św. z kazaniem - nauka stanowa dla mężczyzn
WTOREK 12.12.2006
645 Roraty z krótkim kazaniem d1a dzieci
1000 Msza św. z kazaniem - spowiedź
1500 Msza św. z kazaniem - Świeszyno
1800 Msza św. z kazaniem - nauka stanowa dla kobiet
ŚRODA 13.12.2006
ZAKOŃCZENIE
645 Roraty z krótkim kazaniem d1a dzieci
830 Spowiedź
1000 Msza św. z kazaniem
1500 Msza św. z kazaniem - Świeszyno
1600 Spowiedź
1800 Msza św. z kazaniem


Adwentowa zbiórka żywności.
Podobnie jak w poprzenich latach wystawione są w sklepach logo Caritas. Zebrane dary będą przekazane najbiedniejszym rodzinom.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. 
CARITAS parafialna włącza się w akcję organizowaną przez CARITAS Polską (rozprowadzanie świec).
Z uzyskanych ofiar około 20% zostaje w Caritas Parafialnej.


  Już w czasach rzymskich powszechnym zwyczajem było, by w dni Nowego Roku składać życzenia szczęścia. Także dzisiaj składamy sobie życzenia Radosnych i błogosławionych świąt Bożego Narodzenia, Szczęśliwego Nowego Roku albo Bożego błogosławieństwa w Nowym Roku. Życzymy sobie wzajemnie dobra. Życzymy sobie, żeby było lepiej, byśmy byli zdrowi, by wzrastało w nas to, co nowe. Niemieckie słowo życzyć zaczerpnięte jest ze słownictwa militarnego albo pochodzi od czynności poszukiwania pokarmów i oznacza: wędrować, poszukiwać czegoś lub dążyć do czegoś, zdobywać coś. Wędrujemy, żeby znaleźć coś, czego potrzebujemy do życia. Dążymy do czegoś, bo ufamy, że zwyciężymy, że nasze życie się powiedzie. Odnajdziemy to w każdym życzeniu. Życzyć ma też związek z: miłować, kochać, lubić. Życzenie więc czegoś innej osobie jest wyrazem przyjaźni, znakiem, że tę osobę się szanuje.

  Jako duszpasterze Parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Miastku, życzymy Wam – Drodzy Parafianie, Czcigodni Goście oraz Wam wszystkim ludziom dobrej woli:

„Niech się weseli święty, bo bliski jest zwycięstwa, Niech się raduje grzesznik, bo dane jest mu przebaczenie. Niech powróci do życia po ganin, bo do życia jest powołany.”
(św. Leon Wielki)
    W małym Świętym Dziecku Bóg daje nam Zbawienie. Niech wydarzenie Nocy Betlejemskiej
   zwiastuje nam w sercu na nowo tę Dobrą Nowinę, niech się rozraduje serce i uwierzy Jezusowi,
   niech się umocni nadzieją na cały Nowy 2007 Rok!

Ksiądz Proboszcz
z Wikariuszami.   W trosce o kościół 

  W naszej parafii trwa peregrynacja Figury Matki Bożej Fatimskiej. Figurę przyjęli najpierw mieszkańcy Świeszyna, Świeszynka i Chlebowa. To wydarzenie zanotowane zostało w specjalnym albumie. Zapisano tam modlitwy jakie w poszczególnych rodzinach odmawiano. Mieszkańcy Chlebowa, po peregrynacji, zamówili zbiorową Mszę św. o błogosławieństwo Boże w intencji mieszkańców ich wioski.
  Peregrynacja ma nas przygotować na obchody ważnych wydarzeń: 90. rocznicy powstania Rzymsko - Katolickiej Parafii w Miastku i 90. rocznicy objawień matki Bożej w Fatimie.
  Parafia nasza powstała w kwietniu 1917 roku; pierwsze objawienie miało miejsce w maju 1917 roku. Sługa Boży, Ojciec Święty Jan Paweł II, mówił niejednokrotnie, że u Pana Boga nie prostych zbiegów okoliczności. Tak chcemy spojrzeć też na te dwie ważne rocznice, które zbiegają się razem. Spróbujmy odkrywać ich sens. A można to ująć bardzo prosto. Mamy się zbliżyć jeszcze bardziej do naszej Wielkiej Patronki – Maryi, która w naszej parafii odbiera cześć jako NMP Wspomożycielka Wiernych. Mamy się zbliżyć przez większe zaangażowanie w naszą osobistą modlitwę.
  Postaramy się również zaangażować w odświeżenie wewnętrznego wystroju i zewnętrznego otoczenia świątyni poświęconej przecież Matce Bożej. Czas ucieka. Od remontu minie już niedługo 10 lat. O szczegółach informować będziemy w najbliższym czasie. 

   Nowy wikariusz 

Ks. Mirosław Przybyłek
  mgr teologii ur. 26 lutego 1975 roku w Słupsku. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Szczecinku. Świecenia kapłańskie przyjął 25. maja 2002 roku w Kołobrzegu z rąk JE Biskupa Mariana Gołębiewskiego.
  Pracował od 28. sierpnia 2002 roku do 25. sierpnia 2006 roku w parafii pw. MB Saletyńskiej w Trzciance.
  W parafii miasteckiej zajmuje się: ministrantami, III Zakonem Św. Franciszka i Apostolstwem Modlitwy.

Aktualności

Logo parafii

Msze święte

Niedziela

7:00
8:30
10:00 - suma
11:30 - dla dzieci
13:00 - dla młodzieży
18:00

Dni powszednie

7:00
18:00

Szpital

niedziela - 13:30

Świeszyno

niedziela - 9:00

Diecezja

Czytelnia

Blog bez piuski

Do obejrzenia TV