Zaloguj się

Get Adobe Flash player
Dzisiaj jest: 25 Wrzesień 2022    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil

Bezpośredni kontakt z księdzem dyżurnym: tel. 59 857 23 28
Kontakt do kapelana szpitala: 530 766 636

Numer konta:
14 9321 0001 0041 0346 2000 0010

Wydarzenia do odnotowania: 

◊   29 stycznia na plebanii spotkanie kapłanów Dekanatu Miastko z Biskupem Diecezji z racji kolędy kapłańskiej. Obecni wszyscy kapłani. 

◊   Rekolekcje Wielkopostne - 13 - 19 marca. Przeprowadzają je OO. Sercanie z Tarnowa. 

◊   Trwa wędrówka Obrazu MB Częstochowskiej wraz z różańcem po rodzinach. W ten sposób myślimy już o peregrynacji w roku 1990 i o koronacji figury MB w Skrzatuszu. 

◊   27 marca w Niedzielę Palmową, w Światowy Dzień Młodzieży, Ks. Bp Piotr Krupa udziela sakramentu bierzmowania ponad 250 osobowej grupie młodzieży. 

◊   Wielkanoc - wprowadzamy na stałe dwie procesje rezurekcyjne: w nacy, zapraszamy przede wszystkim młodzież i tradycyjnie rano o godz. 6.00. 

◊   W Słosinku zawiązuje się komitet budowy najpierw kaplicy, a później kościoła. Kościół w Słosinku to krzycząca konieczność. Dwieście rodzin jest pozbawionych uczestniczenia we Mszy św. W czwartek po Wielkanocy - pierwsze posiedzenie komitetu. 

◊   19 kwietnia pielgrzymka do Skrzatusza - przygotowuje nas do koronacji figury MB. 

◊   Z prac gospodarczych: konieczność wymiany posadzki w kościele. Posadzka sprowadzona z Krakowa. Wykonawcą jest p. B. Myszka z Miastka. Prace rozpoczynamy 20 kwietnia, Msze św. w dzień powszedni w kaplicy przy ul. Rybackiej. 

◊   W dniach 8 i 15 maja I Komunia Święta dzieci klas II. 

◊   W połowie maja koniec prac związanych z wymianą posadzki. Wymiana drewnianej podłogi była koniecznością. Usunęliśmy wiele zgnilizny, grzybów i wilgoci. 

◊   24 maja (środa) Uroczystość MB Wspomożenia Wiernych - odpust w Parafii. Cały odpust przeprowadza proboszcz ze Skrzatusza, Salezjanin. Traktujemy to jako przygotowanie do koronacji skrzatuskiej figury. 

◊   2 czerwca Boże Ciało - zatarg z władzami o trasę procesji. Zaproponowana nowa, wydłużona trasa - kategorycznie odrzucona. “Władcy” Miastka, służba SB, jeszcze raz udowodniła, kto tu rządzi. Naczelnik Miasta i Gminy - posłuszne narzędzie w rękach SB. 

◊   12 czerwca - święcenia kapłańskie w Wałczu i Białogardzie. Święcenia mają ponownie akcenty miasteckie. W Wałczu święcenia przyjmuje dk. Piotr Kaczmarek, a w Białogardzie dk. Mieczysław Patałuch, od roku pracujący w Miastku jako diakon. Prymicje - Ks. Kaczmarek - 19 czerwca i Ks. Patałuch - 15 czerwca. 

◊   Pozostali kapłani z Miastka: ks. Jan Domin - 1971 r., ks. Ryszard Łopaciuk - 1979 r., ks. Ireneusz Maraszkiewicz - 1983 r., ks. Tadeusz kaczmarek - 1984 r., ks. Stanisław Łącki - 1987 r. 

◊   24 czerwca Mszą św. o godz. 7.30 dzieci i młodzież kończą rok szkolny i katechetyczny. 

◊   Lipiec i sierpień - trzeba rozliczyć się z posadzki do kościoła. Ofiary złożyło 200 rodzin. W Parafii jest ich 3500. Pytanie do socjologa: dlaczego ofiarność na remonty i budowy w Parafii Miastko jest taka, jaka jest. Odpowiedź jest na pewno złożona. Ale ofiarność ta przedstawia się tragicznie. W niedzielę, 26 czerwca, zmuszeni jesteśmy złożyć publicznie następujące oświadczenie: ,,Drodzy Wierni. Remontujemy nasz kościół, przed nami perspektywa malowania świątyni, do której zawita MB w znaku cudownej figury ze Skrzatusza (listopad br.) oraz w postaci kopii Cudownego Obrazu z Jasnej Góry - 2 marca 1990 r. Na serio zaangażowaliśmy się w budowę kaplicy w Słosinku. Jest rzeczą oczywistą, że tak szeroko zakrojone prace, które pochłaniają każdą ofiarę złożoną przez Was, nie mogą wzbudzać entuzjazmu w kręgach ludzi wrogo ustosunkowanych do wiary i Kościoła. Są to ludzie zaprzedani złu. I ci konkretni ludzie, podejmują się niechlubnej roli walki z Kościołem, drogą plugawych oszustw, siania zamętu, podrywania zaufania. Jeżeli zdecydowaliśmy się dzisiaj o tym mówić, to nie dlatego, by dać satysfakcję ludziom, którzy nie zasługują na żadną odpowiedź, ale dlatego, że z woli Kościoła jesteśmy odpowiedzialni za wiarę Wspólnoty i musimy zabrać głos tam, gdzie ta wiara poddawana jest wielkiej próbie. Zjawisko tej formy walki z Kościołem dotyczy nie tylko naszej Wspólnoty, ale odnotowane jest w całej Polsce, zwłaszcza tam, gdzie z wielkim trudem ludzkiego wysiłku i grosza, remontuje się, czy buduje nowe kościoły, plebanie, sale katechetyczne. Zapowiedzią tej formy walki był jakże niechlubny artykuł w naszej prasie ze stycznia br. o rzekomych dochodach Kościoła. Śmiemy twierdzić, że ta nowa forma walki z Kościołem przy zachowaniu wszelkich poprawnych form zewnętrznych, jest formą bardzo przemyślaną, bo uderza w najczulszy punkt naszego dzisiejszego bytowania. Chodzi również o odwrócenie uwagi, która grupa ludzi dzisiaj ma najwięcej pieniędzy. Nie wolno nam nigdy zapomnieć, że Kościół w Polsce był zawsze z narodem w najbardziej trudnych i bolesnych chwilach i to nie Kościół trwoni społeczny grosz. Bądźmy czujni, roztropni i dojrzali w swej wierze, która często poddawana jest próbom.” 

◊   Wrzesień - odchodzi z naszej parafii ks. Zdzisław Dmuchała - przeniesiony do Lęborka. Na jego miejsce przychodzi neoprezbiter ks. Mieczysław Patałuch. Pozostają: ks. Marian Górka i ks. Tadeusz Winnicki. 

◊   Niedziela, 18 września, koronacja figury MB Bolesnej w Skrzatuszu. Obecny ks. Prymas i cały Episkopat. Z Miastka wyjechało pięć autokarów i wielu pielgrzymów własnymi samochodami. 

◊   Katechizacja w nowym roku szkolnym: Klasy I, III, IV i VI - katecheci - Jan Haręża i Piotr Cybulski; klasy II - siostra Włodzimiera z Miastka (grekokatoliczka); klasy VII i VIII - ks. Marian Górka; młodzież szkół średnich - ks. Mieczysław Patałuch; szkoły wiejskie (Miłocice, Słosinko) oraz ministranci - ks. Tadeusz Winnicki; klasy maturalne i dorośli - Ks. Proboszcz. 

◊   8 października do Parafii przyjeżdża Ks. Bp Ordynariusz, by poświęcić plac pod budowę kościoła w Słosinku. Po drodze nawiedza kościół w Miłocicach. Uroczystość wspaniała, popsuta przez padający deszcz. Rodzą się zalążki parafii w Miłocicach. 

◊   5 listopada (sobota, godz. 16.00) w kościele parafialnym witamy cudowną Figurę MB Skrzatuskiej, ukoronowaną 18 września w Skrzatuszu. Figura pozostanie do wtorku. 

◊   W dniach 4 - 16 listopada ks. Tadeusz Winnicki i ks. Marian Górka organizują pielgrzymkę do Rzymu. Pielgrzymka zarejestrowana oficjalnie jako grupa Miastecko - Bytowska. 

◊   20 listopada - uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata - ks. Proboszcz poświęca tymczasową kaplicę w Słosinku. Kaplica zbudowana wysiłkiem ludzi, drewniana, pokryta papą - służyć będzie odtąd jako miejsce sprawowania Eucharystii. Ludzi na poświęceniu dużo. Od razu ustanawiamy dwie Msze św. - godz. 10.00 i 13.00. Spełniły się marzenia proboszcza. Wielki obszar parafii (200 rodzin), od czterdziestu lat pozbawionych możliwości uczestniczenia we Mszy św., taką możliwość otrzymuje. Kaplica w Słosinku to wstęp do utworzenia niezależnej parafii w Miłocicach. 

◊   Grudzień - normalna praca duszpasterska. Adwent, Roraty, Rekolekcje Adwentowe (OO. Sercanie), Pasterki, po Bożym Narodzeniu – rozpoczęcie Kolędy.

Aktualności

Logo parafii

Msze święte

Niedziela

7:00
8:30
10:00 - suma
11:30 - dla dzieci
13:00 - dla młodzieży
18:00

Dni powszednie

7:00
18:00

Szpital

niedziela - 13:30

Świeszyno

niedziela - 9:00

Diecezja

Czytelnia

Blog bez piuski

Do obejrzenia TV