Zaloguj się

Get Adobe Flash player
Dzisiaj jest: 25 Wrzesień 2022    |    Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil

Bezpośredni kontakt z księdzem dyżurnym: tel. 59 857 23 28
Kontakt do kapelana szpitala: 530 766 636

Numer konta:
14 9321 0001 0041 0346 2000 0010

“Dekretem Kurii Biskupiej w Koszalinie, z dnia 31 lipca 1985 r., parafię miastecką z dniem 1 sierpnia 1985 r. obejmuje Ks. Ludwik Musiał, dotychczasowy proboszcz Polanowa, Dziekan Dekanatu Miastko. 

   Parafia Miastko znana jest nowemu Proboszczowi, ponieważ w Miastku 1 lipca 1961 r. rozpoczął swoją pracę kapłańską i duszpasterską. Była to pierwsza placówka duszpasterska po święceniach kapłańskich, które otrzymał 28 maja 1961 r. w Karlinie z rąk Ks. Bpa Jerzego Stroby, obecnego Arcybiskupa Poznania. Proboszczem w Miastku był wówczas Ks. Jan Karnicki. 

   Zachowując cały szacunek dla poprzedników, zwłaszcza do ustępującego Ks. Proboszcza Bernarda Wituckiego, zastaję parafię zrujnowaną. Jestem świadom użytego tu słowa. Parafia jest zrujnowana pod względem gospodarczym. Kościół parafialny jako tako zabezpieczony - nie wymaga natychmiastowego remontu. Jest mały. Potrzebne są natychmiast dwa dalsze kościoły. Drugi kościół w Miastku i kościół w Słosinku, wiosce oddalonej od Miastka o 11 km. W Słosinku i okolicznych wioskach mieszka około 200 rodzin. Dlaczego wcześniej nie pomyślano o budowie tam kościoła? Specjalnym problemem Miastka są dwa domy parafialne: plebania i dom parafialny przy ul. Rybackiej. Dom przy ul. Rybackiej jest najważniejszym problemem gospodarczym parafii. Dom jest wielką ruiną. Jak prowadzono tam katechezy, jak w ogóle można było w tej ruinie pracować - to dla mnie następny wniosek o ruinie duszpasterstwa w Miastku. Plebania przy ul. Chrobrego nie nadaje się do zamieszkania i pełnienia funkcji plebanii. Nie ma praktycznie kuchni, nie ma łazienki, wszystko przedstawia przygnębiający obraz. Zwaliłem 31 lipca 1985 r. przywiezione rzeczy i meble w części plebanii, gdzie kiedyś mieściło się przedszkole i zamieszkałem tymczasowo w werandzie od strony ogrodu. Opuszczona weranda była dla mnie jedynym miejscem zamieszkania. 

   4 sierpnia 1985 r. Pierwsza niedziela w nowej Parafii. Wstępne kazanie. Do pomocy duszpasterskiej pozostaje tylko Ks. Generał Bernard Witucki. Jedyny wikariusz Ks. mgr Edward Skwira na urlopie. W najbliższym czasie muszę prowadzić jeszcze budowę kościoła w poprzedniej parafii. Prace gospodarcze rozpoczynam od budowy kuchni i łazienki, których tu praktycznie nie ma. 

◊   20 sierpnia 1985 r. Kuria biskupia tymczasowo przydziela do pomocy ks. Jerzego - kapana diecezji łódzkiej, chwilowo pracującego u nas. 

◊   20 sierpnia uroczystość św. Bernarda z Clairvaux - plebania na tyle gotowa, że można uczcić solenizanta Ks. Bernarda Wituckiego i jego 40-lecie pracy kapłańskiej. W kościele gromadzą się kapłani dekanatu i wierni, których mogłoby być o wiele więcej. Uroczysta kolacja na plebanii. 

◊   28 sierpnia 1985 r. do parafii wraca z urlopu ks. Edward Skwira i przyjeżdża nowo mianowany wikariusz ks. Józef Klażyński. Skład i współpraca nie zapowiada się najlepiej. 

◊   Wrzesień 1985 r. Przede wszystkim organizacja pracy katechetycznej. Katechezę prowadzą: 1. Pani mgr Jadwiga Kowalska - klasy 0 - III, 2. Klasy IV,V i VI ks. Diakon Tadeusz Winnicki - przydzielony parafii na roczną praktykę diakońską, 3. Kl. III, szkoła w Słosinku i Miłocicach - Ks. Józef Klażyński, 4. Kl. VIII i całą młodzież szkół średnich - ks. mgr Edward Skwira. Ustalamy na niedzielę Msze św. o godz.: 8.30 - dla dzieci i 10.00 - dla młodzieży. 

◊   6 października 1985 r. na Mszy św. o godz. 15.00 - rozpoczęcie kursu przedmałżeńskiego dla młodzieży. Kurs potrwa do grudnia 1985 r. Równocześnie Ks. Edward rozpoczyna przygotowanie młodzieży do Sakramentu Bierzmowania. 

◊   28 października 1985 r. odpust w parafii. Sumę o godz. 18.00 odprawia Ks. Prałat Ryszard Król - były proboszcz Miastka. Kazanie wygłasza Ks. Marian Dziemianko - proboszcz ze Sławna. 

◊   Listopad 1985 r. Dalsza wytrwała w miarę planowa praca duszpasterska. 1 listopada procesja na cmentarz. W kościele codziennie różaniec i modlitwy za zmarłych. Trwa kurs przedmałżeński w każdą niedzielę o godz. 15.00. We wtorki i czwartki przygotowanie młodzieży do Sakramentu Bierzmowania. Odpowiedzialnym jest Ks. mgr Edward Skwira. W niedzielę po sumie organizuje się spotkania z rodzicami. 

◊   Grudzień 1985 r. Grudzień to przede wszystkim Adwent - I niedziela Adwentu przypada 1 grudnia. Najważniejsze wydarzenia duszpasterskie to: a. Sakrament Bierzmowania w niedzielę 8 grudnia o godz. 15.00, b. Rekolekcje oddzielnie dla dzieci i młodzieży 5,6 i 7 grudnia - przeprowadzi Ks. H. Koszper, wikariusz ze Szczecinka. Rekolekcje dla dorosłych - OO. Sercanie z Tarnowa - trwają od 15 do 21 grudnia. Wydarzeniem jest przyjazd Ks. Bpa Ordynariusza, który młodzieży klas VIII udziela Sakramentu Bierzmowania. 

◊   Boże Narodzenie - pasterki o godz. 22.00 i 24.00. Rozpoczęcie kolędy. 

Aktualności

Logo parafii

Msze święte

Niedziela

7:00
8:30
10:00 - suma
11:30 - dla dzieci
13:00 - dla młodzieży
18:00

Dni powszednie

7:00
18:00

Szpital

niedziela - 13:30

Świeszyno

niedziela - 9:00

Diecezja

Czytelnia

Blog bez piuski

Do obejrzenia TV