Zaloguj się

Get Adobe Flash player
Dzisiaj jest: 25 Czerwiec 2022    |    Imieniny obchodzą: Dorota, Łucja, Wilhelm

Bezpośredni kontakt z księdzem dyżurnym: tel. 59 857 23 28
Kontakt do kapelana szpitala: 530 766 636

Numer konta:
14 9321 0001 0041 0346 2000 0010

Przeżywając dzisiaj Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, rozpoczynamy Nowy Rok, Rok Pański 2009.

   Nie można nie zapytać o rok, który dopiero co zakończyliśmy. Nie można nie zadać sobie pytania jak wykorzystaliśmy o czas, który odpłynął bezpowrotnie. Nadziej, że lepiej wykorzystamy czas nowego roku, musi być związana z dobrym rachunkiem sumienia, który poprowadzi nas przez miniony czas i pozwoli wyciągnąć właściwe wnioski na przyszłość.

   Cieszymy się z tego, że doczekaliśmy tego dnia. Chcemy podziękować Bogu za wszelkie dobro jakiego doznaliśmy w minionym roku, przepraszać za zło i prosić o błogosławieństwo na nowy rok.

   Bóg wciąż zwraca ku nam swoje oblicze. Jego błogosławieństwo przemawia przez każde wydarzenie. We wspólnocie parafialnej przez wydarzenia związane z udzielaniem Sakramentów i obrzędy liturgiczne.

   Sakrament Chrztu Świętego przyjęło 101 dzieci (o 25 więcej niż w roku ubiegłym). W związkach nie sakramentalnych43. (w 2007 - prawie 30% dzieci nieślubnych ; w 2008 - prawie 50% dzieci nieślubnych). 

Jeszcze raz przypominamy i podkreślamy mocno, że dziecko powinno być ochrzczone jak najszybciej po urodzeniu. Rzeczą nienormalną jest odkładanie chrztu na dwa, trzy, cztery miesiące. Rzeczą karygodną, wskazującą na słabą wiarę i niepoważne traktowanie Sakramentu Chrztu jest odkładanie go na pół roku i więcej. Dziecko nie może żyć wmocy szatana i ze zmazą grzechu pierworodnego na duszy. Rodzice muszą prosić o Sakrament Chrztu i załatwiać sami wszystkie formalności. Nie mogą tego załatwiać dziadkowie, bądź znajomi. Muszą ponadto wiedzieć, jakich chrzestnych wybierają: czy uczestniczą we Mszy św., czy chodzą do spowiedzi i czy mogą przystępować do Komunii Św. Jest to szczególnie ważne w przypadku chrztu dzieci, których rodzice żyją w związkach nie sakramentalnych. Przy tej okazji pragniemy poinformować, że jeśli ktoś prosi w czyimś imieniu o zaświadczenie dla kogoś kto ma być ojcem lub matką chrzestną to musi wiedzieć czy dana osoba uczestniczy we Mszy św. i przystępuje do Spowiedzi Św.

   Odeszło do wieczności 72 parafian (o 4 mniej niż w roku ubiegłym). Zaopatrzonych sakramentami 40. Nie zaopatrzonych 31 (w tym 20 zgonów nagłych). 

Najbliższa rodzina musi zadbać o sprawę ostatniej posługi choremu. Za to jest odpowiedzialna przed Bogiem. Niejednokrotnie chory leży przed śmiercią długo w szpitalu czy w domu, a rodzina (nawet najbliższa) nie wie kiedy zmarły był ostatni raz w kościele bądź u spowiedzi św. i Komunii św. A jeszcze bardziej niepokojące jest to w przypadku śmierci nagłej.
Jeszcze raz przypominamy i pragniemy także podkreślić, że pogrzeb jest obrzędem religijnym. Dlatego najpierw trzeba przyjść do kancelarii i zgłosić fakt śmierci bliskiej osoby; ustalić z księdzem datę, godzinę i formę pogrzebu. Potem można iść do zakładu pogrzebowego.


   Pierwszą Komunię Świętą przyjęło 92 dzieci. Jest to sakrament zobowiązujący dzieci a jeszcze bardziej rodziców.

I. Komunia Św. nie może być wydarzeniem jednorazowym. Rodzice przygotowujący się wraz z dzieckiem do tej uroczystości powinni razem z dzieckiem modlić, chodzić na Mszę niedzielną i zadbać o dalszy rozwój życia religijnego dziecka po I. Komunii.

   Sakrament Małżeństwa przyjęły 39 pary (o 16 mniej niż w roku ubiegłym). Zachęcamy małżonków do wytrwania w wierności wszystkim zobowiązaniom, jakich dobrowolnie się podjęli przy ołtarzu Pana Jezusa. Podobnie jak w przypadku Sakramentu Chrztu Św. chęć zawarcia Sakramentu Małżeństwa powinni zgłaszać sami zainteresowani, najlepiej razem, a nie ich rodzice.

Jeszcze raz przypominamy i podkreślamy z całą mocą, że Ci, którzy decydują się na życie w związkach cywilnych, w konkubinacie, bądź w tzw., wolnych związkach (nawet nie mieszkając razem) jeśli łamią mniej lub bardziej regularnie VI przykazanie - „Nie cudzołóż”, nie mogą przystępować do spowiedzi a w konsekwencji i Komunii Św. Gdyby ktoś zdecydował się na to, nie mówiąc o tym spowiednikowi, musi wiedzieć, że jego spowiedź jest nieważna a Komunia św. świętokradzka. Rozwiedzeni, którzy żyją jako osoby wolne, nie wchodząc w nowe związki (nie sakramentalne) mogą przystępować do Spowiedzi św. i Komunii Św.

   Komunii Świętej rozdaliśmy w tym roku 100 tysięcy.
Uczestnictwo we Mszy św., przystępowanie do spowiedzi, przyjmowanie Komunii Świętej, uczestnictwo w sakramentach to promieniowanie dobra, którego tak bardzo potrzeba tej wspólnocie jaką stanowimy.
   Tym bardziej cieszymy się każdym objawem dobra, którego niemało w pośród nas. Za wszelkie dobro w roku 2008 dziękujemy jak zawsze staropolskim „Bóg zapłać”. To dla nas kapłanów bardzo ważne. To nas ubogaca i zachęca do jeszcze większego zaangażowania. Za dotychczasową owocną pracę księżom wikariuszom, moim współpracownikom, serdecznie dziękuję. Dziękujemy serdecznie władzom samorządowym z p. Burmistrzem mgr Romanem Ramionem na czele i dyrektorom szkół: Gimnazjum Im. Jana Pawła II p. mgr Kazimierzowi Kowalewskiemu, SP1 p. mgr Halinie Gierszewskiej, LO p. mgr Bogusławowi Szkwarkowi i ZSRCKU p. mgr Mariuszowi Trederowi za dobrą współpracę.
      Stając na progu nowego, nieznanego roku składamy sobie życzenia, przede wszystkim Bożego błogosławieństwa. Niech Pan zwróci ku nam swoje oblicze, niech nas obdarzy łaską i pokojem. 

Szczęśliwego Nowego Roku! Szczęść Boże!

 

P o d p i s a ł :
Ks. Kanonik Dr Józef Turkiel
/p r o b o s z c z/

Aktualności

Logo parafii

Msze święte

Niedziela

7:00
8:30
10:00 - suma
11:30 - dla dzieci
13:00 - dla młodzieży
18:00

Dni powszednie

7:00
18:00

Szpital

niedziela - 13:30

Świeszyno

niedziela - 9:00

Diecezja

Czytelnia

Blog bez piuski

Do obejrzenia TV